2019. gada 20. jūnijs
e-pakalpojumi
Intervija
 Intervija - "Misija Kosovā"
Misija Kosova 

Intervija ar Valsts robežsardzes koledžas Kinoloģijas dienesta   Kinoloģijas centra priekšnieku kapteini Valdi Bikovski 

Valdis Bikovskis misijā Kosovā (EULEX) atrodas jau no 2008.gada novembra. Tagadējā dienesta un dzīves vieta - Priština. Aprīļa vidū Valdis Bikovskis ciemojās mājās, Latvijā un pastāstīja par savu pašreizējo dienestu.

Kā Jūs nokļuvāt starptautiskajā misijā?

Mērķtiecīgi un plānoti. Aptuveni 3 gadu garumā.

Kāpēc izlēmāt doties misijā?

Pirmkārt - zinātkāre un izaicinājums. Vienmēr savā dzīvē esmu līdis un bāzies kur tik var, kā rezultātā sekas ir bijušas visdažādākās - gan pozitīvas, gan negatīvas. Kopumā vairāk pozitīvas. Otrkārt - attīstīties, iegūt jaunu pieredzi. Nav arī mazsvarīgs finansiālais aspekts.

Cik ilgi Jūs uzturēsieties Kosovā?

Līdz 2010.gada oktobrim.

Jūsu pirmie iespaidi.

Gribējās kravāt somas un braukt atpakaļ. Gan profesionālajā ziņā, gan sociālajā ziņā bija šoks! Profesionālajā ziņā tas izpaudās kā pilnīgs tukšums, jo cilvēks ar suni Kosovā nav mīļi gaidīts (es domāju uz ielas).
Sociālajā ziņā bija grūti pierast pie valsts, kas krasi atšķiras no ierastās un mīļās Latvijas.

Kā vērtējat situāciju tagad?

EULEX ietvaros ir daudz izdarīts un vēl tiek darīts, lai K - 9 vienība un tās personāls justos ērti, varētu attīstīties profesionālajā ziņā. Situācija uz ielām ir mainījusies, bet tas atkarīgs no vietas un paša cilvēka.

Ko mēs reāli varam sniegt Kosovai?

Finansiāli laikam neko.
Ja runājam konkrēti par K - 9 lietām, tad diezgan daudz, sākot ar dienesta suņu testēšanu un trenēšanu, beidzot ar dienesta suņu plānošanu un izmantošanu. Kosovai K - 9 attīstībā ir daudz palīdzējušas tādas valstis kā Zviedrija, Somija un Austrija. Tai pat laikā tagad arī atpazīst Latviju un Latvijas Valsts robežsardzes dienesta suņus, apmācību metodes, kuras mēs izmantojam, to īpatnības. Augsti tiek vērtēts Latvijas kinologu līmenis. Kosovas kinologi cenšas izmantot izdevību apmācīt savus dienesta suņus pēc tās apmācību programmas, kuru es piedāvāju.

Jūsu pamatpienākumi misijā? Kas Jums jādara?

Misijā esmu ieradies kā kinologs ar dienesta suni, kurš apmācīts sprāgstvielu meklēšanā, narkotisko vielu meklēšanā un aizsardzībā. Reāli to arī daru. Rezultātā ir aptuveni 10 rezultatīvi dienesta suņa izmantošanas gadījumi (atrastas narkotiskās vielas, apsargātas personas). Papildus vēl pildīju EULEX K - 9 vienības priekšnieka pienākumus, kā arī esmu EULEX SPD SIU (Speciālā policijas vienība) vienības par drošību atbildīgās amatpersonas vietnieks. Tas nozīmē, ka es atbildu ne tikai par K - 9 vienību, bet arī par ātrās reaģēšanas vienības amatpersonām. Uz doto brīdi manā pārraudzībā ir 14 amatpersonas. Piedalos K - 9 bāzes izveidē, kas izpaužas gan kā dienesta suņu barības un ekipējuma iegāde, gan K - 9 kompleksa celtniecība. Komplekss sastāvēs no dzīvojamā bloka un dienesta suņu voljēriem.

Grūti vai viegli komunicēt ar vietējiem vai sadarbības partneriem?

Ar vietējiem iedzīvotājiem komunicēt ir pagrūti, jo attieksme pret EULEX ir dažāda. Ne visi ir sajūsmā par to, ka viņu valstī ir tik daudz militarizētu, bruņotu cilvēku. Ar sadarbības partneriem uzskatu, ka attiecības ir ļoti siltas un profesionālas, jo mūsu Speciālā policijas vienībā augstu tiek vērtēti profesionāļi neatkarīgi no izskata un pakāpes. Daudziem grūti pieņemt to, ka Latvijā ir augstas klases profesionāli kinologi. Tie, kas mani nepazīst personīgi, uzskata, ka esmu vācietis un ir pārsteigti uzzinot, ka nāku no Latvijas.

Pastāstiet par Kosovas dabu, laika apstākļiem.

Daba ir mežonīgāka nekā pie mums Latvijā. Maz koku, daudz kalnu. Augstākais kalns 2,8 km, kurā pabiju kopā ar savu suni. Vasara ir garāka un karstāka nekā pie mums. Ziema salīdzinoši īsa, bet aukstums var sasniegt pat - 50o. Zīmīgi ir tas, ka vietējie nemaz nerūpējas par savu dabu, apkārtni. Kosova ir piesārņota un atkritumi mētājas visās iespējamajās vietās.

Vai visu laiku esat kopā ar suni? Kā sauc suni?

Kopā ar savu suni esmu 24 stundas diennaktī. Suņa vārds Roxxy. Strādā labi, tādējādi padarot trakus pārkāpējus un skaudīgus kinologus, jo mans suns patiešām ir labs!

Pastāstiet par kolēģiem no citām valstīm. Kāda sadarbība izveidojusies?

Par kolēģiem visu izstāstīt nav iespējams, jo viņi ir tik dažādi - sākot ar somu mieru un beidzot ar itāļu trakumu. Bet, ja nopietni, tad esmu laimīgs, ka strādāju ar šāda līmeņa profesionāļiem. Te es domāju K - 9, Sapieru un Ātrās reaģēšanas vienību personālu, jo tieši ar šīm vienībām es ikdienā esmu kopā darbā. Esmu ieguvis jaunu pieredzi un guvis apstiprinājumu savam darba virzienam. Sadarbība ir pozitīva, un vieglāk minēt ar kuru valsti tās nav, nekā ar kuru ir.

Ko Jums personīgi misija dod?

Misija ir pamatīga dzīves skola. Tā iemācījusi novērtēt to, ko man nozīmē ģimene, draugi. No otras puses tā ir iespēja, kas devusi man iespēju parādīt sevi, savas zināšanas un prasmes, attīstīties un pilnveidoties profesionālajā jomā.

Vai ir nostaļģija pēc mājām?

Šausmīga! Tādēļ krāju un taupu ik minūti, lai būtu Latvijā ar savu ģimeni.

Ko darāt brīvajā laikā, ja tāds ir?

Divos vārdos sakot - suņi un sports!

Ko plānojat darīt pēc atgriešanās?

Palīdzēt VRS Kinoloģijas dienestam pāriet augstākā profesionālā līmenī. Ja mēs gribam būt Eiropas līmenī, pasaules līmenī, tad vēl ir jāpiestrādā gan dienesta suņu un kinologu profesionālās attīstības jomā, gan atbildības jomā. Ir vērts censties, lai Latvijas kinologus akceptētu un cienītu ne tikai kā profesionālus kinoloģijas darbiniekus, bet arī kā cilvēkus, no kuriem var mācīties un iegūt jaunas zināšanas.


2010.gada marts Kosovā - no V.Bikovska atskaites:

- tika organizētas SPD (Special Police Departament) praktiskās mācības, kuru mērķis bija multifunkcionālā vienību sadarbība un koordinācija bīstamo personu vajāšanā, aizturēšanā un konvojēšanā. Mācībās tika iesaistītas visas SPD vienības, tai skaitā EULEX gaisa spēki un medicīnas vienības. Personīgi es koordinēju K - 9 vienības darbību Prištinā. Mūsu vienības mērķis bija, izmantojot gaisa spēku vienības atbalstu, maksimāli ātri nokļūt notikuma vietā, veikt notikuma vietas apskati un uzsākt bīstamo noziedznieku grupējuma vajāšanu. EULEX K - 9 vienība mācību laikā sadarbojās ar Polijas, Rumānijas un Francijas Speciālo uzdevumu vienībām;

- tikos ar EULEX Tehniskā dienesta atbildīgajām personām saistībā ar EULEX K - 9 bāzes izveidi. Tikšanos galvenais mērķis bija K - 9 bāzes celtniecības materiālu izvēle, kas atbilstu vides un dienesta suņu prasībām;

- tika pabeigts darbs pie EULEX K - 9 SOP (Standart Operational Procedures for K - 9 unit). Turpmāk šis būs noteicošais normatīvais akts EULEX K - 9 vienības personālam EULEX misijas sastāvā, kurā atrunātas obligātās prasības un noteiktās darbības;

- saņēmu sertifikātu par praktiskās šaušanas ieskaites nokārtošanu kopā ar Vācijas EULEX amatpersonām;

- turpināju sava dienesta suņa trenēšanu un izmantošanu misijas ietvaros, kā arī organizēju un vadīju dienesta suņu treniņus EULEX, KP un KFOR kinologiem, pievēršot pastiprinātu uzmanību dienesta suņu aizsardzības apmācību un trenēšanas jautājumos.

Paldies. Lai veicās!


20.04.2010.
Jevgēnija Korne
VRS GP AP Koordinācijas un sabiedrisko attiecību nodaļas galvenā inspektore
tālr.67075617, mob.26328069, e-pasts: jevgenija.korne@rs.gov.lv
Jūs esat 04629754 apmeklētājs | Pēdējās izmaiņas lapā veiktas 2019.06.14

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts robežsardzi obligāta
Copyright © Valsts robežsardze 2007

Galvenā pārvalde, Rūdolfa iela 5, LV 1012.
Tālr. 67075739, 67075617, Fakss: 67075600,
e-pasts: ;