2019. gada 19. jūnijs
e-pakalpojumi
Intervija
 2013.gada labākais robežsargs nominācijā - Gada labākais robežsargs (kinologs)

Intervija ar A. Lipartu 06.05.2014.

 

Intervija ar
virsniekvietnieku Austri LIPARTU
VRS Ventspils pārvaldes Robežkontroles un imigrācijas dienesta Kinoloģijas nodaļas inspektoru (kinologu)

  

 

Kā nokļuvāt Valsts robežsardzē?

Es uzreiz pēc armijas 1995.gadā atnācu dienēt uz Robežsardzi.

Kur Jūs dienējāt?

Obligātais dienests - Alūksnes mobilo strēlnieku bataljonā.

Kur Jūs pieteicāties dienestam robežsardzē?

Pieteicos Liepājā. Tas bija 6. Liepājas robežsargu bataljons.

Kā Jūs uzzinājāt par šo iespēju?

Es jau ātrāk par to biju painteresējies. Dzīvojot laukos, īpaši daudz iespēju, kur strādāt, nav. Un tā bija iespēja tikt pie darba.

Kāds bija sākums?

Intervija ar A. Lipartu

Intervija ar A. LipartuEs sāku dienēt 6. Liepājas robežsargu bataljona Papes 2 robežsargu rotā par rotas virsseržantu. Tad vēl bija obligātais dienests. Atbildēju par visu saimniecisko daļu. Tā bija kareivju visa veida apgāde, norīkojumu sastādīšana u.c.

Cik pašam bija gadi, kad uzsākāt dienestu?

Man bija 20 gadi.

Kādos norīkojumos pats gājāt? Kur dienējāt, pirms kļuvāt par kinologu?

1997.gada pavasarī pēdējie obligātā dienesta kareivji tika pārcelti uz citām dienesta vietām Latvijas austrumos. Līdz ar to Papes rotu izformēja. Un es turpināju dienestu Rucavas I kategorijas robežkontroles punktā uz Latvijas-Lietuvas robežas uz Liepājas-Klaipēdas autoceļa. Norīkojumos pildīju - sargs pie barjeras, datoroperators, transportlīdzekļu apskate, dokumentu pārbaude - pienākumus.

Pēc tam mainīju dienesta vietu uz Plūdoņu II kategorijas robežkontroles punktu, kas arī atradās uz Latvijas-Lietuvas robežas. Tur pildīju visus iepriekš minētos pienākumus un sāku iet arī norīkojumos kā maiņas vecākais. Dažreiz priekšnieka prombūtnes laikā pildīju arī Plūdoņu II kategorijas robežkontroles punkta priekšnieka pienākumus.

Kas bija Jūsu priekšnieks?

Virsniekvietnieks Gatis Kabiņeckis. Tur arī nāca piedāvājums kļūt par kinologu, kuram es arī piekritu.

Intervija ar A. LipartuKad tikāt pie sava dienesta suņa?

Uzreiz nē. Pagāja kādi 3-4 mēneši, jo kucēni bija tik cik bija, bet vēlme strādāt ar suņiem bija daudziem. Pirmo kucēnu es dabūju 1999.gada februārī. Bet kinologs es vēl nebiju, jo kontrolpunktā nebija tāda amata.

Kādas šķirnes bija Jūsu pirmais kucēns?

Vācu aitas šķirnes. Suns nāca no privātas audzētavas kā dāvinājums robežsardzei.

Cik gadus kopā nodienējāt ar savu pirmo suni?

Nostrādājām kopā līdz suņa pensijai - apaļus 12 gadus.

Kā sauca suni?

Ippi. Tad jau, kad vecais suns taisījās pensijā, tad arī paņēmu jaunu suni no Rēzeknes. Kādu brīdi vienlaicīgi bija divi suņi.

 

Intervija ar A. Lipartu Vai Jums pašam bija kāda kinologa pieredze?

Nē, pieredzes nebija. Bet tajā laikā visi mēs bijām jauni, mācīties griboši, ar lielu interesi par visu jauno...

Kur tad smēlāties zināšanas?

Bija mums Liepājas pārvaldē dienesta dzīvnieku nodaļa, kura atradās Grobiņā. Tajā laikā tur bija gan dienesta suņi, gan dienesta zirgi.

Uz turieni mani paaicināja Irēna Gavilovska, kas bija atbildīgā par dienesta suņiem. Viņa arī bija mana pirmā skolotāja suņa audzināšanā un apmācībā. Liels paldies viņai.

Cik zirgi bija nodaļā?

Kādi 7-8, precīzi neatceros.

Tad jau tur bija staļļi arī?

Tur bija no padomju laikiem palikusi jātnieku sporta bāze. Tā bija pārņemta Robežsardzes vajadzībām. Tur bija zirgu manēža, staļļi, novietnes, viss zirgu izmitināšanai nepieciešamais.

Un cik tad suņi bija nodaļā?

Liepājas pārvaldē vienlaicīgi uzskaitē ir bijuši pat 22 suņi, bet dienesta dzīvnieku nodaļā pastāvīgi atradās no 1 līdz 6-7suņiem. Tas bija atkarīgs no tā, cik kinologi ar suņiem ieradās uz mācībām no robežkontroles punktiem un nodaļām.

Suns pēc dienesta vakaros nāca Jums līdzi uz mājām?

Protams. Suns dzīvoja pie manis mājās. No rīta uz darba, vakarā mājās. Atvaļinājumā kopā u.t.t. ar visām no tā izrietošajām ērtībām un neērtībām...

Kāda specializācija bija Ippi?

Pēdu meklēšana un aizsardzība. Bija pašmācības ceļā apgūta arī narkotisko vielu meklēšana.
Norīkojumos kopā baudījām automašīnas un meklējām narkotiskās vielas. Gājām arī patruļās pa zaļo robežu. Tad suņus taisīja par universāliem un lika viņos iekšā visu...

Pastāstiet par savu otro dienesta biedru?

Otro suni sauc Heidy. Tā ir kucīte, un tagad viņai ir 3,5 gadi. Šobrīd viņa ir meistarklases suns narkotisko vielu meklēšanā.

Intervija ar A. LipartuIntervija ar A. Lipartu

Ir izdevies kaut ko atrast?

Jā. Pagājušajā gadā bija divi rezultatīvi gadījumi uz autoceļa vieglajās automašīnās - vienā bija marihuāna un otrā bija nezināmas izcelsmes tabletes.

Kur vēl sanāca padienēt ?

Kad sākās reorganizācijas, Dienesta dzīvnieku nodaļu likvidēja, un mēs kopā ar nodaļas priekšnieci Irēnu Gavilovsku turpinājām dienestu Liepājas pārvaldē. Strādājām ar pārvaldes Kinoloģijas nodaļas dokumentāciju.

Kur suns palika?

Sunim bija jāpaliek mājās. Dienesta dzīvnieku nodaļu likvidēja, bet kur likt suņus nebija padomāts.

Ļoti daudz strādājām kopā ar policiju. Jo tas bija pamatā pēdu meklēšanas suns. Bieži mēdza pazust sēņotāji, tad kāds internātskolas audzēknis pamuka, kāds nomaldījās u.t.t. Arī pa slepkavu pēdām ir iets.

Pēc tam pāris gadus turpināju dienestu Liepājas ostas I kategorijas robežkontroles punktā, arī kā kinologs. Ostā ar suni baudījām vieglo un kravas transportu. Pēc tam dienēju Liepājas lidostas robežkontroles punktā. Nu un lidostā bagāža un personas bija jāpārbauda.

Cik bieži lidostā sanāca veikt pārbaudes ?

Bija mirklis, kad dienā bija pat septiņi reisi - no Rīgas, Krievijas, Dānijas, Vācijas. Tas bija kaut kāds 2008.-2009.gads.

Kur pašlaik sanāk darboties?

Tagad turpinu dienestu Ventspils pārvaldē. Bet atrodamies mēs bijušajā Liepājas pārvaldes ēkā. Pašlaik norīkojumi ir ostā (veicam ar prāmi ieceļojošo un izceļojošo transportu pārbaudi) un uz autoceļiem kopā ar imigrācijas kontroles dienesta amatpersonām.

Suns katru dienu Jums līdzi iet norīkojumos?

Mums ir maiņu darbs. Strādājam gan pa dienām, gan pa naktīm.

Kur šodien suns atrodas?

Šodien mājās.

Droši vien mājās Jums vēl kādi dzīvnieki ir.

Jā, mājās man ir vēl viens suns. Arī vācu aitas šķirnes suns. Kādreiz gribējām ņemt viņu dienestā robežsardzē, kad vecais suns Ippi jau pensijā taisījās iet, bet nepaņēma...tā teikt izbrāķēja...

Kā sadzīvo kopā dienesta un privātais suns?

Nesadzīvo...Viens dzīvo vienas sētas stūrī, otrs citā sētas stūrī. Divu gadu atšķirība viņiem ir. Bet nu...man visi suņi ir bijuši līderi. Un šie divi vēl joprojām pie līderu pozīcijām turas. Tur neviens nepiekāpjas.

Kā suņi sadzīvo ar citiem Jūsu ģimenes locekļiem?

Nekādu problēmu.

Vai Jūsu ģimenē vēl kāds strādā robežsardzē?

Pašlaik nē. Bet Latvijas brīvvalsts laikā vecāsmātes brālēns esot bijis robežsargs - Jānis Birze. Es ar viņu esmu ticies, kad man pašam bija kādi 12 gadi. Bet tad es nezināju, ka viņš kādreiz dienēja robežsardzē un par to jau tajos laikos neviens arī nerunāja...

Pastāstiet par savu ģimeni.

Esmu precējies. Man ir divi bērni - dēlam 13 gadi, meitai 9 gadi. Mācās skolā.

Vai pensiju gaidāt?

No vienas puses jā, bet no otras puses, kamēr būšu vajadzīgs robežsardzei, tikmēr strādāšu.

Par kolektīvu runājot, vai Jums ir padotie?

Jā, viens padotais - suns

Vai grūti bija konkurēt ar austrumu puses suņiem?

Nē. Tas ir darbs, tā ir ikdiena, it kā nekas sevišķs nav izdarīts...bet tomēr iepriekšējais gads ir bijis man labvēlīgāks.

Kādi Jūsuprāt bija galvenie rādītāji, kas Jums šoreiz ļāva apiet citus kinologus?

Tur ir daudz salicies kopā pa 2013.gadu. Tur ir otrā vieta narkotisko vielu meklēšanā starptautiska mēroga sacensībās. Tur ir reālie aizturējumi uz robežas. Tā arī ir meistarklase, kas sunim iegūta pirmo reizi.

Intervija ar A. Lipartu Kā suni apbalvosiet?

Nekāda īpašā apbalvojuma jau nebūs. Aprunāšos, paslavēšu un tas arī viss.
Kad mēs kinologi bijām jaunāki, tad suņu dzimšanas dienās suņu bļodās barībā sveces spraudām...tas bija tāds jaunības dullums. Suns nesaprot, kas notiek un tuvumā pat neiet.

Mājās ģimenē atceramies katru gadu suņu dzimšanas dienas. Bērni sagādā kādu gardumu suņiem. Tā arī ir visa svinēšana.

Ko darāt ārpus dienesta brīvajā laikā?

Dzīvojot uz laukiem, brīvais laiks aiziet mājas darbos. Atpūšos makšķerējot. Mums ir ļoti daudz iespēju kur makšķerēt - mums ir ezeri apkārt, mums ir upes, mums ir jūra.

Un kur pašam labāk patīk?

Tur kur ķeras.

Jūsu ieteikums, novēlējums robežsargiem - nākamajiem Gada labākajiem robežsarga goda nosaukuma kandidātiem.

Turpināt iesākto, censties pēc iespējas tālāk, ātrāk, augstāk - kā tur ir tas teiciens...un galvenais to, kas ir iesākts, to noteikti turpināt!

Intervija ar A. Lipartu

Paldies par interviju!

Austra LIPARTA dienesta pienākumu pildīšanas rezultatīvie rādītāji 2013. gadā:

- 2013.gada martā uz autoceļa Klaipēda - Liepāja pastiprinātas imigrācijas kontroles laikā tika apturēta automašīna Volvo, kuru vadīja Lietuvas pilsonis. Veicot personas dokumentu pārbaudi, tika iegūta informācija, ka autovadītājs ved divas lidojuma laikā nozaudētas bagāžas somas, kas pieder Liepājā dzīvojošām personām. Automašīnas vadītājs nevarēja paskaidrot, kas atrodas somās. Savukārt, A.Liparta dienesta suns „Heidy" vienā no somām uzrādīja narkotisko vielu klātbūtni. Policijas iecirknī, apskatot dienesta suņa uzrādīto somu, tajā tika atrasts polietilēna maisiņš ar nezināmas izcelsmes tabletēm;

- 2013.gada martā uz autoceļa Klaipēda - Liepāja imigrācijas kontroles laikā tika apturēta automašīna Lietuvā reģistrēta automašīna BMW 318. Dokumentu pārbaudes laikā automašīnas pasažieri manāmi nervozēja, kā rezultātā tika pieņemts lēmums automašīnu pārbaudīt ar dienesta suni. Dienesta suns „Heidy" viena pasažiera personīgajā somā uzrādīja narkotisko vielu klātbūtni. Somā tika atrasts polietilēna maisiņš ar augu valsts izcelsmes vielu. Pēc kā persona atzinās, ka polietilēna maisiņā ir augu valsts izcelsmes viela - marihuāna;

- 2013.gada februārī virsniekvietnieks A.Liparts ar dienesta suni „Heidy" kriminālprocesa ietvaros sniedzis atbalstu Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes Kriminālizmeklēšanas dienesta amatpersonām. Kratīšanas laikā tika atklātas cigaretes ar Krievijas Federācijas akcīzes marķējumu un trīs aukstie ieroči;

- 2013.gadā virsniekvietnieks A.Liparts ar dienesta suni „Heidy" piedalījies 90 norīkojums, ar dienesta suni pārbaudot 474 transportlīdzekļus, 1334 personas un 23 reizes ar dienesta suni veicis konvojēšanu/ apsargāšanu;

- Virsniekvietnieka A.Liparta dienesta suns „Heidy" 2013.gadā Valsts robežsardzes koledžā ieguvis meistarklasi narkotisko vielu meklēšanas klasifikācijas testēšanā;

- Virsniekvietnieks A.Liparts ar dienesta suni "Heidy" vairākkārt piedalījies Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes popularizēšanas pasākumos- paraugdemonstrējumos par godu VRS Ventspils pārvaldes un Liepājas pārvaldes apvienošanas gadadienai veltītā atvērto durvju dienas pasākumā, Ēnu dienā VRS Ventspils pārvaldē, Priekules pilsētas Ikara svētkos, informatīvajā pasākumā Pāvilostas vidusskolā, Aizputes ģimenes svētkos "Mēs saviem bērniem", Liepājas internātskolā u.c.

- 2013.gada maijā „XVI Valsts robežsardzes kinologu sacensībās" virsniekvietnieks A.Liparts ar dienesta suni „Heidy" narkotisko vielu meklēšanā ieguva godalgoto 2.vietu individuālajā vērtējumā.

 


06.05.2014.
Interviju sagatavoja: Jevgēnija Pozņaka
VRS GP AP Koordinācijas un sabiedrisko attiecību nodaļa


Jūs esat 04617937 apmeklētājs | Pēdējās izmaiņas lapā veiktas 2019.06.14

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts robežsardzi obligāta
Copyright © Valsts robežsardze 2007

Galvenā pārvalde, Rūdolfa iela 5, LV 1012.
Tālr. 67075739, 67075617, Fakss: 67075600,
e-pasts: ;