2019. gada 16. jūnijs
e-pakalpojumi
Intervija
 Mūžīgā uguns apceļo Latviju

 

1992.gada lāpas skrējiena apkārt Latvijai dalībnieku - Zigurda Irbes, Romāna Prokofjeva (DAP) un Andra Zālīša (VEP) atmiņas

Tieši pirms 21 gada notika pirmais lāpas stafetes skrējiens apkārt Latvijai. Tas bija savdabīgs apliecinājums Latvijas neatkarības atjaunošanas neatgriezeniskumam un Latvijas aizsardzības spēku stiprumam. Stafetes nosaukums bija "Svēts mantojums šī zeme mūsu tautai".

j.birze_lapa_1.gifSkrējiens sākās 1992. gada 16. augustā Brāļu kapos, Rīgā pie mūžīgās uguns, kur lāpu aizdedzināja Latvijas pirmās brīvvalsts laika robežsardzes virsnieks, Latvijas brīvvalsts Robežsargu brigādes komandiera ģenerāļa Ludviga Bolšteina līdzgaitnieks Jānis Birze.

Tālāk šo gaismas simbolu Latvijas Nacionālās Aizsardzības akadēmijas kadeti un zemessargi skrējienā no Brāļu kapiem pa Rīgas ielām nogādāja Jūras pasažieru ostā, kur Jūras spēku kuģis „Sams" to aizveda uz Salacgrīvu un nodeva Valmieras robežsargu bataljona karavīru rokās.

Lāpa no rokas rokā nedēļas laikā ceļoja apkārt Latvijai. To nesa rokās, veda ar auto un ar laivu pa Daugavu. Skrējienā piedalījās visi robežsargu bataljoni - Valmieras, Viļakas, Ludzas, Daugavpils, Jelgavas, Liepājas un Ventspils. Stafetes laikā skrējiens mijās ar mītiņiem dažādās Latvijas vietās. Kad lāpa bija apceļojusi Latviju un nonākusi Ventspilī, robežsargi lāpu atkal nodeva Jūras spēkiem, kuri ar kuģi to nogādāja Rīgā. Kopā stafetes laika tika veikti 1520 kilometri

1992.gada 22.augustā lāpa atgriezās Rīgā. Noslēdzot skrējienu, lāpu līdz Brīvības piemineklim nesa Robežsargu mācību centra instruktoru rotas komandieris, Latvijas brīvvalsts robežsarga Augusta Irbes dēls Zigurds Irbe.

http://www.youtube.com/watch?v=60uD8vAfHZo

Šogad laikā no 15. līdz 21.augustam ar Aizsardzības ministrijas un Nacionālo Bruņoto spēku atbalstu, sogad_lapas_2.gifatsaucoties biedrības „Latvijas ģenerāļu klubs" aicinājumam, sadarbībā ar Iekšlietu ministrijas iestādēm, Latvijas Pašvaldību savienību un Latvijas Olimpisko komiteju notiek otrais lāpas skrējiens „Apkārt Latvijai".

Skrējiens rīkots par godu Latvijas Republikas 95.gadadienai, atzīmējot valstiskās neatkarības 22.gadadienu un godinot Nacionālo bruņoto spēku 1992.gadā organizētās lāpu stafetes skrējiena 21.gadadienu.

Lāpas skrējiena svinīgā atklāšana notika 15.augustā Brāļu kapos. Pēc lāpu svinīgās iedegšanas skrējiena dalībnieki divās grupās uzsāka skrējienu gar Latvijas robežām.

http://www.youtube.com/watch?v=e9Gig7J_UcU

Skrējiena kopējais garums aptuveni 1500 kilometri. Tas norisinās 7 dienas 14 posmos un noslēdzas Rīgā, Esplanādē pie Oskara Kalpaka pieminekļa.

Pirms 21 gada skrējiena mērķis bija apliecināt Latvijas neatkarības atgūšanu un mūsu valsts robežu nostiprināšanu. Šobrīd skrējiena mērķis - stiprināt mūsu valsts iedzīvotāju kopības un drošības sajūtu.
No Valsts robežsardzes skrējienā piedalījās visu teritoriālo pārvalžu, Galvenās pārvaldes un Valsts robežsardzes koledžas pārstāvji. Kopā lāpas stafetē šogad skrien aptuveni 100 robežsargi.

z.irbe_lapu_3.gifZigurds Irbe - Latvijas armijas rezerves majors, bijušais Robežsargu mācību centra instruktoru rotas komandieris, Latvijas brīvvalsts robežsarga Augusta Irbes dēls

Zigurds Irbe šogad 15.augustā lāpu skrējiena „Apkārt Latvijai" svinīgajā atklāšanas pasākumā Brāļu kapos no Mūžīgās uguns aizdedzināja vēsturisko 1992.gada stafetes skrējiena apkārt Latvijai lāpu. Bet pirms 21 gada šo pašu lāpu Zigurds Irbe nesa līdz Brīvības piemineklim...

Izstāstiet- kāda tad bija sajūta 1992.gadā?

Sajūta bija brīnišķīga! Uguni iededza Jānis Birze, Latvijas brīvvalsts robežsardzes robežsargs. Un tad mēs kopā ar Nacionālās Aizsardzības akadēmijas Robežsargu fakultātes kadetiem devāmies pa Miera ielu, stafetes veidā mainoties, līdz Brīvības piemineklim, kur notika mītiņš. Tur nodevu lāpu robežsargiem, kas veica stafetes skrējienu gar Latvijas valsts robežu.

Un kad šīs skrējiens ar lāpu apkārt Latvijai bija beidzies, tad Daugavmalā mans pienākums bija sagaidīt kuģi, kas atveda lāpu no Ventspils. Un tad es ar lāpu rokās kopā ar kadetiem atkal devos pie Brīvības pieminekļa.

Pie Brīvības pieminekļa bija sapulcējusies tauta. Man bija jāziņo I.Godmanim, jo viņš tad bija Ministru padomes prezidents, ka skrējiens ir pabeigts. Pēc ziņojuma lāpa tika nodota Latvijas Kara muzejam mūžīgā glabāšanā.

Atceros, ka pie Brīvības pieminekļa bija koris un bija sapulcējies ļoti daudz cilvēku. Vispārīgi tā sajūta bija tāda - neaptverama! Jo lāpa bija visas šīs dienas degusi un virzījusies gar Latvijas robežu.

Kādas šodien sajūtas Jūs pārņem?

Šodien sajūtas ir vienreizējas! Saņemt to pašu lāpu, kuru es turēju rokās pirms 21 gada... aizdedzināt uguni, lai turpinātu lāpas ceļojumu apkārt Latvijai!

Tas vispārīgi ir tāds brīnišķīgs mirklis! Atkal tāds saviļņojums! Aizdedzot šo lāpu, pat tādas kā trīsas pārskrēja pa visu ķermeni... tas tomēr ir tāds liels goda pienākums un atbildība! Es taču esmu Latvijas brīvvalsts robežsarga dēls.


prokofjevs-romans_lapu_4.gifMajors Romāns Prokofjevs - Valsts robežsardzes Daugavpils pārvaldes Daugavpils II kategorijas dienesta galvenais inspektors

Kur Jūs tobrīd dienējāt?

1992.gada jūlijā es dienēju 4. Daugavpils robežsardzes bataljonā un ieņēmu sporta instruktora amatu.

Kā Jūs uzzinājāt par lāpas skrējienu?

Par lāpas skrējienu uzzināju no majora D.Stepanova, toreizējā bataljona komandiera.

Kas Daugavpils bataljonam nodeva lāpas skrējiena stafeti?

Skrējiena laikā mūsu bataljons pārņēma stafeti no Ludzas bataljona Šķaunes rajonā un nodeva tālāk Sēlijas bataljonam Subates rajonā.

Kas plānoja skrējiena maršrutu?

Man bija jāizplāno skrējiena maršruts bataljona atbildības zonas ietvaros. Vairāku dienu garumā kopā ar seržantu Čičinski meklējām optimālāko maršrutu. Skrējiena plānošanas un gatavošanās procesā pārvietojāmies gan kājām, gan arī ar mikroautobusu RAF.

Kā tika plānots maršruts?

Viena maršruta daļa, aptuveni 5 km, stiepās pāri Daugavai. Atceros, ka to posmu pievarēt bija visgrūtāk. Tā kā uz to brīdi mūsu rīcībā vēl nebija kuteru, nācās izmantot vienkāršu laivu un airus. Vajadzēja airēties pretī stipram vējam, tāpēc no laivas izbridām pusdzīvi...

Vai lāpa bija iedegta visa skrējiena laikā?

Tajā Daugavas upes posmā vēja dēļ lāpa vairākas reizes nodzisa. Taču mēs to katrreiz aizdedzinājām no jauna. Protams, vēlāk šī detaļa tika noklusēta.

Atceros, ka lāpa bija ļoti smaga, tādēļ bija diezgan sarežģīti nest to vienā rokā.

Pastāstiet par savu dienesta gaitu robežsardzē?

Sāku dienēt Robežsardzē 1993.gada 21.oktobrī.
No 1993.-1995.gadam Robežsardzes brigādes 4.Daugavpils robežsargu bataljona Daugavpils dzelzceļa RKP Kurcuma nodaļas vecākais inspektors.
No 1995.-1997.gadam Robežsardzes brigādes 4.Daugavpils robežsargu bataljona Komandanta rotas Apsardzes vada komandieris.
No 1997.-1998. Robežsardzes Daugavpils pārvaldes Daugavpils apvienotā DzRKP Kurcuma II kategorijas RKP priekšnieka vietnieks operatīvajā darbā.
No 1998.-1999.gadam Daugavpils pārvaldes Daugavpils I kategorijas RKP Kurcuma apakšnodaļas priekšnieka vietnieks.
No 1999.-2002.gadam Daugavpils pārvaldes Silenes I kategorijas RKP vecākais inspektors.
No 2002.-2005.gadam Daugavpils pārvaldes Daugavpils apvienotā I kategorijas RKP vecākais inspektors.
No 2005.- 2007.gadam Daugavpils pārvaldes Indras apvienotā I kategorijas RKP, pēc tam Silenes I kategorijas RKP vecākais inspektors.
No 2007.-2009.gadam Valsts robežsardzes Galvenās pārvaldes Robežapsardzības pārvaldes Robežkontroles dienesta galvenais inspektors.
No 2009.-2011.gadam Daugavpils pārvaldes Preiļu imigrācijas nodaļas galvenais inspektors.
Kopš 2011.gada - Daugavpils pārvaldes Daugavpils II kategorijas dienesta galvenais inspektors

prokofjevs_lapas_nodosana.gifFoto - Daugavpils bataljona robežsargi, kas pārņem lāpu no Ludzas bataljona pārstāvjiem (es, leitnants Prokofjevs pirmais no labās).

Jūsu novēlējums 2013.gada lāpas stafetes skrējiena dalībniekiem.

Šī gada skrējiena dalībniekiem vēlu spēku, izturību, un lepnumu par viņiem uzticēto goda uzdevumu!

 

 

Kapteinis Andris Zālītis - Valsts robežsardzes Ventspils pārvaldes Jūras robežuzraudzībasa.zalitis_lapu_6.gif dienesta Jūras nodaļas kutera kapteinis

Kā uzzinājāt par lāpas skrējienu apkārt Latvijai 1992.gadā?

Par lāpas skrējienu Apkārt Latvijai 1992.gadā uzzināju no 6.Liepājas robežsargu bataljona Papes rotas komandiera, tolaik majora Daiņa Lūka.

Kur Jūs tobrīd dienējāt?

Nesen biju uzsācis dienesta gaitas un tiku nozīmēts uz Papes rotu. Informāciju un rīkojumu piedalīties lāpas skrējienā saņēmu no sava rotas komandiera.

Kā tika plānots maršruts? Kas plānoja skrējiena maršrutu?

Par maršruta plānošanu gan daudz informācijas man diemžēl nav. Rīkojums tika saņemts no augšas. Domāju, ka pēc Robežsargu brigādes komandiera rīkojuma to savos atbildības rajonos plānoja bataljonu komandieri, saskaņojot maršrutu ar Robežsargu brigādes komandieri.

Kurā posmā Jūs skrējāt?

Skrēju posmā pa Liepājas pilsētu.

Kas pārsvarā skrēja?

Pārsvarā skrējienā piedalījās virsdienesta karavīri.

Vai lāpa bija iedegta visa skrējiena laikā?

Lāpa dega visa skrējiena laikā. Vismaz Liepājā noteikti.

Kādas emocijas Jūs pārņēma? Ko jutāt? Ko domājāt?

dap_no_lup_lapu_5.gifTas taču bija 1992.gads. Tolaik gandrīz viss balstījās uz patriotismu. Lielākā daļa virsdienesta puišu bija 1991.gada barikāžu dalībnieki. Emocijas, protams, pat grūti aprakstīt - mums taču tagad pašiem sava Latvija, brīva ar savām robežām, ar saviem robežsargiem. Jaunākām paaudzēm to visu laikam būs grūtāk izprast, jo viņi jau ir dzimuši brīvā Latvijā.

Vai bija informācija par skrējiena gaitu plašsaziņas līdzekļos, radio, TV, laikrakstos?

Protams, ka informācija par skrējienu bija gan vietējos Liepājas, gan Rīgas plašsaziņas līdzekļos.

Kā Jūsu tuvākie - radi, ģimene, paziņas uztvēra ziņu, ka Jums būs tas gods piedalīties skrējienā?

Mani tuvinieki visu, kas ir saistīts ar dienestu uztver kā pašu par sevi saprotamu lietu. Bet tad gan viņi bija apjukuši, jo 6.Liepājas robežsargu bataljonā biju nodienējis tikai divus mēnešus. Laikam bija tā kā par maz, lai man tiktu izrādīts tāds gods.

Pastāstiet par savu dienestu un izaugsmi robežsardzē?

Dienestu uzsāku 1992.gada 8.jūnijā. Dienēju Rīgas Brigādes 6.Liepājas robežsargu bataljona Papes rotā par kinologu. Protams, pildīju arī Papes rotas dežuranta pienākumus, Rucavas robežkontroles punkta maiņas vecākā palīga pienākumus.

1992.gada rudenī tiku norīkots par Papes rotas Jūrmalciema vada komandieri un jau gada beigās tiku norīkots par Komandantu rotas materiālā apgādes vada komandieri.
No 1993. - 1997.gadam Rucavas RKP priekšnieks.
No 1997. - 2001.gadam Plūdoņu RKP priekšnieks.
No 2001. - 2002.gadam VRS Liepājas pārvaldes Jūras robežuzraudzības nodaļas priekšnieks.
No 2002. - 2007.gadam Ventspils pārvaldes Peldošo līdzekļu dienesta priekšnieks.
No 2008.gada - 2013.gadam Ventspils pārvaldes kutera kapteinis.
Kopš 2013.gada - Ventspils pārvaldes Jūras robežuzraudzības dienesta Jūras nodaļas kutera kapteinis.

Dienesta laikā, 1997.gadā absolvēju Nacionālās Aizsardzības Akadēmijas neklātienes nodaļu, 2005.gadā Liepājas Jūrniecības koledžas neklātienes nodaļu.

1992.gadā dienestu uzsāku ierindnieka pakāpē. Dienesta laikā esmu uzdienējis līdz kapteiņa zīmotnēm.

Šā gada oktobrī plānoju atvaļināties izdienas pensijā.

Kādas emocijas pārņem tagad, domājot par šī gada lāpas skrējienu-Apkārt Latvijai?

Mani priecē, ka šogad atkal notiek Lāpas skrējiens. Uztveru to kā patriotisku audzināšanas pasākumu jaunatnei. Šādi pasākumi ir ļoti nepieciešami, jo uzskatu, kas tieši jaunatnes patriotiskai audzināšanai Latvijā ir veltīts pārāk maz uzmanības. Protams, šis pasākums ir atgādinājums gan Latvijas draugiem, gan ienaidniekiem par to, ka mums ir sava Latvija, brīva, ar savām robežām un robežsargiem.

Jūsu novēlējums šī gada skrējiena dalībniekiem.

2013.gada lāpas skrējiena „Apkārt Latvijai" dalībniekiem gribētu novēlēt - apzināties, ka mēs stingri stāvam uz savas zemes robežām, jo visi labie pasākumi reiz beidzas, bet mēs paliekam un galvenais spēks ir Latvijas cilvēkos.

Lai mūžīgā uguns, kas apceļojusi Latviju katrā no mums iededz dzimtenes mīlestības dzirkstelīti!

lapu-skrejiena-karte.gif

 


Interviju sagatavoja: Jevgēnija Pozņaka
VRS GP AP Koordinācijas un sabiedrisko attiecību nodaļa
21.08.2013.

Jūs esat 04589752 apmeklētājs | Pēdējās izmaiņas lapā veiktas 2019.06.14

 

Informācijas pārpublicēšanas gadījumā atsauce uz Valsts robežsardzi obligāta
Copyright © Valsts robežsardze 2007

Galvenā pārvalde, Rūdolfa iela 5, LV 1012.
Tālr. 67075739, 67075617, Fakss: 67075600,
e-pasts: ;