Foto : Ilustratīvs attēls
2024.gadā kukuļdošanas gadījumi tika konstatēti tikai robežšķērsošanas vietās uz sauszemes ārējās robežas. Valsts robežsardzē atskaites periodā uzsākti 12 kriminālprocesi par kukuļdošanu pēc Krimināllikuma 323. panta pret 12 civilpersonām.
58,3% gadījumos noziedzīgie nodarījumi izpaudās kā kukuļa došana par to, lai transportlīdzekļu (gan vieglo, gan kravas) vadītājiem tiktu ļauts šķērsot valsts robežu, neievērojot noteikto kārtību jeb “apejot” transportlīdzekļu rindu. Vairumā gadījumu kukulis tika dots, lai transportlīdzekļu rindu ļautu “apiet” pašam kukuļdevējam, bet atsevišķos gadījumos – arī par kravas automašīnu kontroles talona izsniegšanu kravas automašīnai, kura neatrodas kravas automašīnu rindā, bet ieradīsies pēc dažām dienām.
16,7% gadījumos noziedzīgie nodarījumi (kukuļdošana) tika izdarīti, lai valsts robežu šķērsojošai personai netiktu sastādīts ieceļošanas atteikums un tikpat – par to, lai transportlīdzekļa vadītājs netiktu saukts pie atbildības par to, ka vadīja transportlīdzekli, kuram noteiktā kārtībā nav veikta transportlīdzekļa tehniskā apskate.
Savukārt 8,3% gadījumu kukulis tika dots par to, lai transportlīdzekļa vadītājs netiktu saukts pie atbildības par to, ka vadīja transportlīdzekli apreibinošo vielu ietekmē.
Kā arī jāpiemin, ka joprojām valsts robežu šķērsojošās personas nav atbrīvojušās no paraduma ievietot naudas zīmes dokumentos, kurus uzrāda robežsargiem, 2024.gadā robežsargi ceļošanas dokumentos 19 reizes konstatēja dažādu nominālu un valūtu naudas zīmes.
Valsts robežsardzes kompetencē ietilpst arī robežsarga kā valsts amatpersonas izdarīto noziedzīgo nodarījumu, kas nav saistīti ar vardarbību, apkarošana. Realizējot šo funkciju, 2024. gadā Valsts robežsardzē tika uzsākti 4 kriminālprocesi par Valsts robežsardzes amatpersonu iespējami izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem.
Vienā kriminālprocesā noziedzīgās darbības kvalificētas pēc Krimināllikuma 318.panta 2.daļas par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu nolūkā iegūt nepamatotas priekšrocības sev vai jebkurai citai personai. Proti, amatpersona, izpildot citas personas lūgumu, reģistrēja kravas transportlīdzekļu rindas kontroles talonus bez šoferu un kravas automašīnu klātbūtnes.
Otrā kriminālprocesā amatpersonas noziedzīgās darbības kvalificētas pēc Krimināllikuma 318.panta 2.daļas un 327.panta 2.daļas par iespējamu ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu, vairākkārt prettiesiski, tas ir, personiskām vajadzībām mantkārīgā nolūkā lietojot dienesta automašīnu, un veica dienesta viltojumu mantkārīgā nolūkā.
Divos citos kriminālprocesos izmeklēšana tiek veikta pēc Krimināllikuma 327.panta 1.daļas. Vienā no šiem kriminālprocesiem izmeklēšana tiek veikta par Valsts robežsardzes amatpersonu iespējami izdarītu dienesta dokumentu, kas saistīti ar obligāti aizpildāmās dokumentācijas par Valsts robežsradzes dienesta transportlīdzekļu izmantošanu, viltošanu, bet otrā – ar ikgadējās amatpersonu fiziskās sagatavotības pārbaudes laikā aizpildāmās dokumentācijas iespējamu viltošanu.
Minētajos kriminālprocesos tiek veiktas kriminālprocesuālās darbības nolūkā iegūt un nostiprināt pierādījumus noziedzīgo darbību pierādīšanai. Pēc nepieciešamo procesuālo darbību veikšanas tiks lemts par kriminālprocesu turpmāku virzību.